Stroje Historyczne – Bonumsartores.com
Tunika była niezwykle popularnym odzieniem wierzchnim wśród wszystkich warstw społecznych średniowiecznej Europy.
Tunika średniowieczna szyta z 2 części, plus po 2 kliny poszerzające po bokach z każdej strony. Bez klina pośrodku.
Zakładana przez głowę. Inspirowana znaleziskami z Herjolfsnes: D5674 (Nordlund 33)
Posiada pół okrągły dekolt. Szyta z wełny, bez podszewki. Długość przed kolano.
Datowanie: XIV wiek
W standardzie szycie maszynowe, szwy zabezpieczone maszynowo, ręcznie wykończone widoczne szwy: brzegi rękawów, doły oraz dekolt.
Możliwość zamiany standardu szycia na ręczny oraz zamiany wełny na inne z katalogu Woolsome.
630,00 zł
Ubiór męski w średniowieczu – krótka historia
Ubiór męski w średniowieczu zmieniał się wraz z epokami, lecz przez stulecia jego podstawą pozostawała tunika – uniwersalny element noszony zarówno przez chłopów, jak i rycerzy.
We wczesnym średniowieczu tunika była prosta, luźna i sięgała kolan lub łydek. Szyta z lnu lub wełny, przewiązywana pasem, stanowiła codzienny strój większości mężczyzn. W chłodniejsze dni nakładano drugą, grubszą tunikę i płaszcz spięty fibulą.
W XII–XIII wieku pojawiły się bardziej dopasowane kroje z klinami i wszywanymi rękawami, które pozwalały na swobodę ruchów, a jednocześnie podkreślały sylwetkę. Zamożniejsi zdobili swoje tuniki haftami i obszyciami.
W późnym średniowieczu (XIV–XV w.) tuniki stawały się coraz krótsze i ciaśniejsze, często zapinane na guziki, aż w końcu ustąpiły miejsca dubletom i kaftanom. Mimo to klasyczna tunika pozostała symbolem średniowiecznej prostoty i funkcjonalności.
Herjólfsnes to jedna z najważniejszych norweskich osad w południowej Grenlandii, słynąca z wyjątkowo dobrze zachowanych znalezisk średniowiecznych. Miejsce zostało wykopane w 1921 roku przez duńskiego archeologa Poula Nørlunda, kiedy erozja wybrzeża groziła utratą cmentarzyska i zabytków. Natrafiono wówczas na szereg dobrze zachowanych zabytków
Tunika średniowieczna dziś
W rekonstrukcji historycznej tunika to podstawowy element stroju – wygodny, estetyczny i wierny dawnym wzorom. W naszej pracowni szyjemy tuniki z naturalnych tkanin: lnu i wełny, w oparciu o źródła archeologiczne i ikonograficzne. Każda z nich oddaje klimat epoki i doskonale sprawdza się zarówno w codziennych stylizacjach historycznych, jak i podczas wydarzeń rekonstrukcyjnych.

tunika średniowieczna, ubiór męski, strój średniowieczny, rekonstrukcja historyczna, odzież historyczna, tunika z lnu, tunika z wełny, średniowieczny strój męski, odtwórstwo historyczne, szycie historyczne



